У середині 1980-х рр. читання етнографії та історії первісного суспільства, а на початку 1990-х рр. й історії південних та західних слов'ян було передано на інші кафедри. Після перебудови на початку 1990-х рр. навчального процесу на факультеті, кафедра забезпечує читання для бакалаврів, спеціалістів і магістрів таких нормативних лекційних курсів: "Історія Стародавнього Сходу" (Ю.О. Гоман), "Історія стародавньої Греції та Риму" (В.В. Ставнюк, Ю.Г. Грачов), "Історія середніх віків" (М.О. Рудь), "Історія перехідного періоду від Середньовіччя до Нового часу" (П.М. Котляров), "Історія середньовічного Сходу" (В.А. Рубель), "Типологія та динаміка людських цивілізацій" (В.А. Рубель). Крім того, викладачі кафедри читають такі профорієнтовані дисципліни для студентів, які спеціалізуються з всесвітньої історії: "Доколумбова Америка: господарські, суспільні та політичні структури" (В.А. Рубель), "Етнодемографічна історія європейського Середньовіччя" (М.О. Рудь), "Османська імперія в системі міжнародних відносин" (Ю.О. Гоман).
Для студентів спеціалізації викладачі підготували низку спецкурсів. У 1950-1980-х рр., зокрема, студенти прослухали спецкурси "Основні проблеми історії Візантії" (Т.П. Брянцева), "Слов'янське середньовічне місто" (Т.П. Брянцева), "Політичні структури Західної Європи ХІУ-ХУІ ст." (Т.П. Брянцева), "Реформація в Європі: проблемні аспекти" (Т.П. Брянцева), "Історизм мистецтва епохи Відродження" (В.О. Маркіна), "Класова боротьба у стародавньому Ри-мі" (З.І. Мухіна), "Джерелознавство античної історії" (В.С. Шиловцева), "Християнство, церква, єресі у середньовічній Європі та Візантії" (Т.П. Брянцева,
О.П. Крижановський, В.С Шиловцева) та ін. У 1990-х рр. у зв'язку з перебудовою історичної науки в Україні та новими завданнями, що їх поставила кафедра перед фаховою підготовкою студентів спеціалізації, тематику спец-курсів було переглянуто в напрямку її виходу за вузькі рамки соціально-економічної проблематики. Нині студенти слуха-ють такі спецкурси: "Методика праці з давньогрецькомовними джерелами" (В.В. Ставнюк), "Суспільнополітична думка елліністичної доби" (В.В. Ставнюк), "Культура Стародавньої Греції та Риму" (Ю.Г. Грачов), "Культура західноєвропейського Середньовіччя" (М.О. Рудь), "Культура середньовічного Сходу" (ВА. Рубель), "Рицарство в середньовічній Європі" (Ю.Г. Грачов), "Історизм культури Відродження" (П.М. Котляров), "Реформація й Контрреформація в Західній Європі" (П.М. Котляров), "Основні проблеми стародавньої та середньовічної історії в сучасному джерелознавстві та історіографії" (М.О. Рудь). Крім того, для студентів спеціалізації читаються, чи читалися, спецкурси провідними викладачами інших кафедр і зарубіжними вченими, зокрема, професорами В.П. Рябцевим (кафедра історії Росії), В.І. Гусєвим (кафедра історії для гуманітарних факультетів), доцентами В.М. Мироненко (кафедра класичної філології), О.В. Олександровою (кафедра історії філософії), докторами філософії В. Остапчуком (США),
О. Савченком (Росія).
З метою інтенсифікації навчального процесу кафедра чільну увагу приділяє сучасній методиці викладання, зокрема удосконаленню самостійної роботи студентів, широкому використанню екранних засобів наглядності (виготовлено близько 3 тис. слайдів, придбано кілька десятків науково-документальних кінострічок) та комп'ютерної техніки. З допомогою спонсора - фірми "Украгросервіс" (директор - кандидат економічних наук В.А. Сердюк) - обладнується й комплектується кафедральна бібліотека. Допомогу в її комплектуванні надав також федеративний уряд Німеччини.
Налагоджено стажування викладачів кафедри у відомих закордонних і вітчизняних вузах і наукових закладах. Так, у 19601980-х рр. В.О. Маркіна та Л.С. Чиколіні стажувалися в Інституті всесвітньої історії АН СРСР (м. Москва), О.П. Крижановський перебував на ФПК при Московському та Ленінградському державних університетах, Т.П. Брянцева та З.І. Мухіна - на ФПК при Московському державному університеті ім. М.В. Ломоносова. У 1990-х рр. М.О. Рудь стажувався в Інституті історії АН Польщі та в Інституті історії Варшавського університету, В.В. Ставнюк - в Афінському університеті (Греція), Інституті історії України НАН України, В.А. Рубель - в Інституті сходознавства ім. А. Кримського НАН України.
Кафедра підтримує традиційні зв'язки з багатьма вітчизняними та зарубіжними вузами й науковими закладами, зокрема з Афінським університетом (Греція), який приймає на стажування також її аспірантів та студентів, Варшавським університетом і Інститутом історії Свєнтокшижської Академії ім. Яна Кохановського (Польща), в якому з лекцією виступав О.П. Крижановський, Московським державним університетом ім. М.В. Ломоносова, Інститутом сходознавства РАН (м. Москва), Інститутом історії України НАН України, Інститутом сходознавства ім. А. Кримського НАН України, Інститутом філософії ім. Г. Сковороди НАН України, Львівським, Харківським, Одеським державними університетами, Київським славістичним університетом, Міжнародним Соломоновим університетом тощо.
Кафедра завжди опікувалася шкільництвом в Україні. Скажімо, у першій половині 1980-х рр. О.П. Крижановський читав лекції з основних проблем стародавньої історії для вчителів-істориків м. Києва, Київської та Черкаської областей. У 1974 р.
О.П. Крижановський, З.І. Мухіна та М.Д. Мелащенко видали для середньої школи хрестоматію з історії стародавнього світу, а в 1998-2001 рр. двома виданнями вийшов підручник для 7 класу з історії середніх віків, співавтор якого - О.П. Крижановський. Наукове редагування іншого шкільного підручника з цієї дисципліни здійснив М.О. Рудь.
Упродовж останніх років кафедра плідно працює над написанням вузівських підручників і посібників зі стародавньої та середньовічної історії, публікації джерел, спираючись, при цьому, на свій попередній досвід у цій справі (у 1966 та 1987 рр. двома виданнями вийшов підручник з історії південних і західних слов'ян, співавтор – А.Ф. Кізченко). Зокрема, у 1996 р. О.П. Крижановський (за участю ВА. Рубеля) видав курс лекцій з історії Стародавнього Сходу, а на його основі в 2000 р. - вузівський підручник з цієї дисципліни (перевиданий 2002 р.). У 1997 р. В.А. Рубель видав курс лекцій з історії середньовічного Сходу, а в 2002 р. - відповідний вузівський підручник.
В.В. Ставнюк видав у 1997, 2002 та 2009 рр. навчальні посібники з латинської мови, а В.А. Рубель у 2000 р. - тематичну хрестоматію з історії середньовічного Сходу (перевидана 2002 р.). Також В.А. Рубель опублікував у 2005-2010 рр. навчальні посібники: Історія цивілізацій Доколумбової Америки. – К., 2005; Нова історія Азії та Африки: Постсередньовічний Схід (XVIII– друга половина XIXст.). – К., 2007; Нова історія Азії та Африки: колоніальний Схід (кінець XIX– друга третина XXст.). – К., 2010. В.В. Ставнюк переклав із давньогрецької працю Арістотеля "Нікомахова етика". О.П. Крижановський у 1980-х рр. очолював фахову комісію з історії Міністерства освіти та науки України. З 2010 р. кафедру очолює д.і.н., проф. Ставнюк В.В.
Випускники кафедри працюють вчителями загальноосвітніх шкіл, гімназій та ліцеїв, у музеях, громадських та державних установах, на дипломатичній роботі, навчаються в аспірантурі при Інституті історії України НАН України, Інституті сходознавства ім. А. Кримського НАН України тощо. Понад два десятки випускників захистили кандидатські і докторські дисертації й працюють викладачами ВНЗ України.
© Усі права захищені 2011-2023